Jak i gdzie zarejestrować jacht?

Zarejestrować jacht

Jak i gdzie zarejestrować jacht?

Kupiłeś jacht lub chcesz wykorzystywać swój jacht do celów komercyjnych? Niezbędna będzie jego rejestracja w artykule wyjaśniamy jak to wygląda.

Po pierwsze musisz podjąć decyzję gdzie chcesz zarejestrować jacht do wyboru są dwie instytucje Polski Związek Żeglarski i Izba Morska (dla jachtów powyżej 24 m).  Procedura zgłoszenia jachtu w PZŻ przedstawiona jest na poniższej stronie wraz z wykazem niezbędnych dokumentów: PROCEDURA

Dokument zgłoszenia jachtu do polskiego rejestru jachtów morskich można pobrać tutaj: ZGŁOSZENIE JACHTU

Jeżeli armator zamierza wykorzystywać swój jacht do celów komercyjnych musi posiadać Kartę Bezpieczeństwa. W tym celu powinien zgłosić się do wybranego Inspektora Nadzoru Technicznego w celu dokonania Przeglądu Technicznego jachtu i wydania Orzeczenia Zdolności Żeglugowej. Można skorzystać z kontaktów w stopce strony lub skorzystać z wykazu inspektorów MZT PZŻ.

Następnie posiadając wymagane dokumenty udać się do Urzędu Morskiego z prośbą o inspekcję i wystawienie Karty Bezpieczeństwa.

Więcej informacji na temat wymaganych dokumentów znajdą Państwo w: Przewodniku dla żeglarzy i armatorów jachtów wydanym przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Natomiast informacje dotyczące wymaganego wyposażenia jachtu są zawarte w rozporządzeniu w sprawie bezpiecznego uprawiania żeglugi przez jachty morskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *